Zapowiedź 9. Międzynarodowy Kongres Morski

marina, river, poland-7007903.jpg

Szanowny Państwo,

z  ogromną przyjemnością informujemy, że w Szczecinie w dniach 29 – 30 czerwca br. odbędzie się dziewiąta edycja Międzynarodowego Kongresu Morskiego. Uroczysta inauguracja nastąpi 29 czerwca w szczecińskiej Operze na Zamku, natomiast drugi dzień Kongresu odbywać się będzie w Centrum Konferencyjnym Hotelu Radisson Blu.

Nadzór merytoryczny i Patronat honorowy nad Kongresem sprawuje tradycyjnie Ministerstwo Infrastruktury. Resort będzie nas również wspierał merytorycznie w przygotowywaniu tematów obejmujących szeroko rozumianą gospodarkę morską z uwzględnieniem jej międzynarodowego znaczenia.

W programie tegorocznego Kongresu będą poruszane bardzo ważkie tematy dla tej gałęzi gospodarki: m.in. kwestie rozwoju projektów infrastrukturalnych związanych z dostępem do portów morskich, od strony morza i lądu. Będą dyskusje o przemyśle stoczniowym, offshore, śródlądowych drogach wodnych, połączeniach drogowych i kolejowych stanowiących integralną część europejskich korytarzy transportowych.

Planujemy szereg  dyskusji związanych z bezpieczeństwem energetycznym, logistyką, ubezpieczeniami, digitalizacją w branży morskiej. Nie zabraknie prezentacji i rozmów dotyczących edukacji morskiej, zagadnień finansowych, legislacyjnych, prawnych, czy związanych z ochroną środowiska.

Kongres od lat stanowi ważną częścią debaty o odbudowie żeglugi morskiej i śródlądowej. To również eksperckie forum rozmów o realizowanej przez rząd strategii odbudowy Odrzańskiej Drogi Wodnej i Wisły, które poprzez ONZ-towską Konwencję AGN wprowadziliśmy do systemu dróg wodnych o międzynarodowym znaczeniu. 

Jesteśmy przekonani, iż dzięki zaangażowaniu naszych partnerów, przedstawicieli biznesu i instytucji krajowych oraz zagranicznych, wielu organizacji, w tym IMO, jak również  Ministerstwa, będziemy mogli we właściwy sposób przybliżyć społeczeństwu znaczenie branży morskiej dla gospodarki narodowej, zwłaszcza teraz – w obliczu popandemicznej odbudowy, ale też skutków gospodarczych wywołanych agresją Rosji na niepodległą Ukrainę.

Poruszeni wydarzeniami w Ukrainie, podjęliśmy decyzję, że cały dochód uzyskany ze sprzedaży wejściówek na 9.MKM zostanie przeznaczony na pomoc narodowi ukraińskiemu.

Szanowni Państwo, już dziś zapraszamy do udziału w 9. Międzynarodowym Kongresie Morskim, który dobędzie się w Szczecinie w dniach 29-30 czerwca.

Do zobaczenia!

W imieniu Organizatorów

Klaster Morski Pomorza Zachodniego